Tourettov syndróm

Tourettov syndróm

Učitelia v škole zvyknú trestať neposlušné deti poznámkami. Niektoré z týchto detí však za svoje správanie nemôžu – trpia totiž tzv. Tourettovým syndrómom.

Tourretov syndróm je nevšedná a málo známa porucha mozgu. Syndróm sa u postihnutých prejavuje grimasami, trhaním hlavou a končatinami, pískaním, krochkaním, alebo napríklad opakovaním toho, čo povedal niekto iný.

Tourretov syndróm je celoživotné postihnutie mozgu, vývin tohto ochorenia je nepredvídateľný a môže sa prejavovať individuálne – niektorí môžu mať dlhšie obdobia pokoja, u iných sa syndróm prejavuje stále a po celý život. Po narodení vyzerá dieťa postihnuté týmto syndrómom úplne v poriadku, syndróm sa začína prejavovať až okolo 6. roku života.

Prejavy syndrómu sa nedajú potlačiť – človek cíti silný tlak, ktorý možno potlačiť iba telesnou reakciou – napr. niektorí z príznakov popísaných vyššie, niektorí pacienti môžu aj niekomu vulgárne vynadať bez toho, aby to chceli.

Stredoveká inkvizícia označovala ľudí s Tourettovým syndrómom za diablov a upaľovala ich. Verejnosť tento syndróm stále príliš nepozná, preto sa môže stať človek s týmto syndrómom v spoločnosti ľahko terčom posmeškov.

Syndróm žiadnym spôsobom neovplyvňuje inteligenciu človeka. Medzi ľudí s týmto syndrómom patrili napríklad hudobník Wolfgang Amadeus Mozart, alebo spisovateľ Charles Dickens. Trpí ním aj známy slovenský podnikateľ Ivo Toman.

Mohlo by vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.