Syndróm nepokojných nôh

Syndróm nepokojných nôh

Syndróm nepokojných nôh sa často krát označuje ako porucha nervov, ktoré sú zodpovedné za pohyb v nohách. Sám o sebe nie je až taký nebezpečný, avšak jeho prejavy sa obyčajne zjavujú počas spánku a môžu byť zodpovedné za nepokojné noci. Práve preto sa niekedy tento syndróm zaraďuje aj k poruchám spánku.

Ľudia, ktorí trpia týmto syndrómom mávajú často krát nepríjemný pocit v nohách. Takýto pocit sa nepopisuje ako bolesť, skôr ide o nepríjemné svrbenie alebo štípanie a pacienti sa snažia sa tohto pocitu zbaviť tým, že zapájajú svoje nohy do neustáleho pohybu. Počas dňa sa dajú tieto pocity odstrániť pohybom nôh, v noci však môžu spôsobovať časté budenie sa, spôsobené nutkaním sa hýbať. Práve to môže viesť k nespavosti. Syndróm nepokojných nôh postihuje rovnako ženy aj mužov a dokonca aj deti. Samotné prejavy tohto ochorenia sa dajú zmierniť, aj keď dodnes neexistuje nijaká liečba. Prvým krokom v prevencií symptómov je obmedzenie prijímania stravy, ktorá môže prejavy tohto syndrómu zhoršiť. Sú nimi hlavne alkohol, kofeín a nikotín. S problémom, ktorý vzniká v noci sa dá bojovať podávaním rôznych liečiv, ktoré zvyšujú kvalitu spánku.

Syndróm nepokojných nôh sa sám o sebe nepovažuje za nebezpečné ochorenie pokiaľ pri ňom môže pacient spať. Treba si ale uvedomiť, že za touto poruchou často krát stojí iné, závažnejšie ochorenie a preto treba pri pretrvávajúcich príznakoch vyhľadať lekára, ktorý môže chorobu, ktorá je za tento syndróm zodpovedná odhaliť.

Mohlo by vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.