Syndróm karpálneho tunela

Syndróm karpálneho tunela

Karpálny tunel je miesto, ktorým do dlane prechádzajú šľachy a nervy z predlaktia. Je tvorený kosťami a väzmi a štruktúry, ktoré ním prebiehajú sú nevyhnutné pre správnu funkciu a pohyblivosť ruky.

Syndróm karpálneho tunela je ochorenie, pri ktorom dochádza k stláčaniu nervov a šliach. Tie, takto stlačené, potom nemajú dostatok miesta pre správnu funkciu a preto sa tento syndróm prejavuje práve symptómami, ktoré sú typické pre zlé nervové zásobenie. Existuje niekoľko rizikových skupín, ktoré by si mali dávať pozor na vznik tohto ochorenia. Najviac postihnutí bývajú v kancelárii pracujúci ľudia a to hlavne tí, ktorí trávia dlhé hodiny za počítačom. Monotónny pohyb v zápästí, pri písaní na klávesnici, býva najčastejšie príčinou rozvoja syndrómu karpálneho tunela. Keďže nerv, ktorý sa dostáva do dlane cez karpálny tunel je zodpovedný za zásobovanie takmer celej dlaňovej strany ruky, dochádza pri jeho stláčaní k strate citlivosti práve na týchto miestach a to hlavne v oblasti palca.

Rozvoju syndrómu karpálneho tunela sa dá predchádzať niekoľkými jednoduchými cvikmi. Ak sa už u pacienta prejavia príznaky, má taktiež niekoľko možností, od cvičenia po operáciu, ako s ním bojovať. Rozhodne by sa však  nemal prehliadať, pretože dlhodobo podceňovaný môže viesť ku nezvratným zmenám, ktoré sú spojené s trvalou stratou citlivosti v prstoch a dlani.

Mohlo by vás zaujímať:

Skúsenosti a názory:
Názor na “Syndróm karpálneho tunela

  1. dusany

    Pred polrokom ma prebudilo dačo nezvyčajné. Po uchopení pohára som zistil, že ho v ruke vôbec neudržím, ruka bola ako zdrevenetá bez citu a sily. Hneď na nete som zistil, že je to syndróm karpálneho tunela. Lekár ma poslal na rehabilitáčku, kde som v priebehu mesiaca absolvoval magnet, parafín a na záver 5 krát ultrazvuk. Ruka ma do ultrazvuku ešte nebolela až potom, načo ma upozornila aj sestra. Potom som od bolesti nemohol zaspať a keď len iba na chvíľu stále ma prenasledovali bodavé bolesti do skoro všetkých článkov prstov. Potom som si spomenul na žihľavu, ktorou som si liečil boľavé chodidla. Žihľavu som nastrihal nožnicami v rukaviciach. Žihľava sa má zbierať pred zakvitnutím. Aj teraz ju vidím na miestách, kde bola asi 2 krát pokosená, ktorá ešte nezakvitla. Žihľavu som rozmixoval na robote, ktorý ma dve nože na drvenie mäsa jeden vyššie a druhý nižšie. Je potrebné to rozmixovať na drobno. Rozdrvenú žihľavu som pomiešal zo skorocelom a ten môže byť aj širokolistý, ak je menej skorocelu kopijovitého. Dal som si do mikroténového sáčku 2 diely žihľavy a 1 diel skorocelu. Ruka musí byť obložená od zahybu zapästia asi 4-5 cm. Do polnoci som cítil iba slabé mravenčenie a potom som konečne po dlhom čase zaspal. Ráno ruka bola úplne v poriadku bez bolesti a trpnutia a sila sa mi vrátila na 90%. Zopakoval som to 5 krát každý druhý deň a každý druhý medzi tým som si dal obklad na kúsok handričky ricinového oleja z lekárne. Handrička poliatá olejom iba z jednej strany tiež sa obáli mikroténom a na to možno si obviť látkou, obväzom a pod. Ruka bola opäť asi 4 mesiace v poriadku. Pri kopaní priekopy 1, 3 m hlbokej, kde som 3 dni krampáčom kopal väčšinou do kameňov začali ma bolieť obidve ruky, ale v noci som mal pokoj Hneď som si dal na to obklad s frankovkov a ricinovým olejom a bolesť ustala a cítim ju len keď silno zovriem zápästia. Verím, že to skoro prejde. Ak to začne znovu dám si opäť kúsok z Božej prírody. Prajem vám skoré vyliečenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.