Reiterov syndróm

Reiterov syndróm

Reiterov syndróm je ochorenie pomenované po známom nemeckom bakteriológovi H. Reiterovi. Tento syndróm charakterizuje súbor rôznych príznakov – hlavne zápal spojiviek, močovej trubice a kĺbov, niekedy aj kožné problémy.

Tento syndróm sa zvykne objaviť po bakteriálnych infekciách čreva resp. močových ciest. Čiže objavuje sa po prekonaní infekčných chorôb ako napríklad chlamýdie, gonokoky, salmonelóza. Reiterov syndróm teda nie je spôsobený žiadnym samostatným pôvodcom, je to reakcia na stav po odznení infekcie.

Reiterov syndróm sa zvykne prejavovať zvýšenou teplotou a rôznymi zápalmi – zápal močovej rúry, spojiviek, kĺbov. Takisto je sprevádzaný bolesťami a opuchom nôh. Pacient taktiež môže spozorovať kožné problémy a pálenie pri močení.

Reiterov syndróm sa môže skomplikovať ak je kĺb následkom zápalu poškodený. Problémy nastávajú aj počas zápalu spojiviek, kedy môže dôjsť až ku poškodeniu zraku.

Keďže syndróm nemá priamych pôvodcov, antibiotiká sa nenasadzujú. Pri Reiterovom syndróme prebieha liečba hlavne pomocou protizápalovými liekmi, pri problémoch s kĺbmi je liečba zložitejšia.

Mohlo by vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.