Premenštruačný syndróm

Premenštruačný syndróm

Premenštruačné príznaky trápia každý mesiac až 80% žien v reprodukčnom veku. U približne štvrtiny z nich sú tieto stavy tak závažné, že negatívne narušujú ich denné aktivity. Najzávažnejšia je tzv. premenštruačna dysforická porucha, ktorá sa vyskytuje približne u 5% žien.

Premenštruačný syndróm je problém, ktorý sprevádza ženy už odjakživa. Dôkazom toho sú i zachované texty o príznakom spojených s premenštruačnou fázou cyklu, ktoré zverejnil 307 rokov p.n.l. Hippokrates. Premenštruačný syndróm bol ale prvýkrát opísaný v roku 1953 Katherinou Dalton.

Premenštruačný syndróm je tvorený až 300 rôznymi príznakmi. Príznaky sa objavujú pár dní pred menštruáciou a zmiznú po začiatku menštruačného krvácania. Príznaky sú aj psychické, aj fyzické. Medzi psychické príznaky patrí napríklad podráždenosť, zlá nálada, pocit úzkosti a niekedy aj depresie. Fyzické príznaky sú poruchy spánku, pocity plného brucha, zvýšená citlivosť či napätie v prsiach, poruchy koncentrácie, pocity vyčerpanosti.

Na určenie diagnózy tohto syndrómu neexistujú žiadne testy ani vyšetrenia. Nástrojom na potvrdenie tohto syndrómu je denný záznam príznakov, ktorá si žena zapisuje aspoň do dobu 2 mesiacov.

Mohlo by vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.